Czujniki ruchu w oświetleniu zewnętrznym

Czujniki ruchu w oświetleniu zewnętrznym

Marzec 27, 2019 0 przez mikroprocesory

Oświetlenie zewnętrzne w budynkach mieszkalnych, przemysłowych oraz w przestrzeni publicznej powinno być energooszczędne. Musi ono również zapewniać bezpieczeństwo, chronić przed włamaniem i gwarantować komfort po zmroku. Wszystkie wymienione zadania bardzo skutecznie spełnia nowoczesne oświetlenie wyposażone w czujniki ruchu. Jak działają lampy z czujnikami oraz dlaczego warto kupić je do domu czy firmy?

Jasno oświetlone budynki to podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo oraz komfort, gdy za oknami zapada ciemność. Nie zawsze jednak lampy zewnętrzne świecące przez cały czas są dobrym rozwiązaniem. Bywa i tak, ze ich jasne światło przeszkadza sąsiadom z budynków po przeciwnej stronie ulicy – lub wręcz jest uciążliwe dla samych mieszkańców oświetlanej posesji. Nie zawsze intensywne oświetlenie zewnętrzne jest też potrzebne przez całą noc. Po co pobierać energię i płacić za prąd, jeśli lampa może załączać się tylko wtedy, gdy naprawdę jest potrzebna? Szukanie włącznika po ciemku nie jest jednak wygodne. Rozwiązaniem jest oświetlenie wyposażone w czujniki ruchu.

Czujniki ruchu – podstawowe rodzaje

Czujniki ruchu w oprawach oświetleniowych powodują automatyczne załączenie się instalacji, gdy w obrębie strefy detekcji dojdzie do wykrycia ruchu. W zależności od zasady działania można wyodrębnić trzy podstawowe rodzaje czujników:

  • aktywne czujniki wykorzystujące w działaniu fale elektromagnetyczne
  • aktywne czujniki działające w oparciu o fale ultradźwiękowe
  • czujniki pasywne wykrywające zmiany w promieniowaniu podczerwonym

Najpopularniejsze są czujniki pasywne na podczerwień, czyli czujniki z ostatniej grupy. Czujnik tego rodzaju reaguje na zmiany cieplne, dzięki specjalnemu detektorowi. Obiekty w polu detekcji są wykrywane dzięki zmianie promieniowania cieplnego i powodują załączenie światła.

Jak wybrać najlepszy czujnik?

Czujniki różnią się między sobą źródłem zasilania, czasem reakcji i kątem detekcji czyli zasięgiem. Wyróżniamy także czujniki wykrywające ruch oraz czujniki obecności.

Jeśli chodzi o zasilanie, do wyboru mamy czujniki na baterie oraz przewodowe. Czujnik na baterie jest bezprzewodowy, zatem atutem takiego rozwiązania jest możliwość łatwego podłączania. Wadą jest oczywiście konieczność wymieniania baterii lub ładowania akumulatorów. Czujnik przewodowy wymaga podciągnięcia źródła zasilania, gdy jednak dokonamy już instalacji, jest energooszczędnym i wygodnym rozwiązaniem.

Czas reakcji czujnika ma istotne znaczenie. Im krótszy, tym lepiej i bezpieczniej, zatem należy uwzględnić ten parametr przy zakupie i wybrać jak najlepszy czujnik.

Jeśli chodzi o zasięg, czyli dokładniej kąt detekcji, zwykle wystarcza 180 stopni. Bardziej zaawansowane czujniki mają kąt detekcji 360 stopni, jednak nie zawsze taki zasięg jest potrzebny, a czasem może być wręcz niewskazany. W miejscach o dużym natężeniu czujnik tego rodzaju może załączać się zbyt często.

Jeśli zależy nam na oświetleniu, które nie wyłączy się, gdy obiekt przez dłuższy czas będzie pozostawał bez ruchu, warto zdecydować się na oświetlenie z czujnikiem obecności. Jeśli szukamy urządzenia, które podniesie komfort życia w domu, taki czujnik będzie lepszym wyborem. W oświetleniu zewnętrznym czujniki ruchu okazują się zwykle wystarczające i dobrze spełniają swoją rolę.

Czujniki ruchu są stosowane nie tylko w oświetleniu, ale również w systemach alarmowych czy na przykład do sterowania wentylacji. Ich stosowanie znacznie ułatwia życie oraz obniża koszty związane z poborem energii elektrycznej.