High Dynamic Range czyli technologia HDR

High Dynamic Range czyli technologia HDR

Maj 29, 2019 0 przez mikroprocesory

Technologia HDR jest coraz częściej stosowana w telewizorach, ale również w projektorach do kina domowego, telefonach czy grach. W powszechnym rozumieniu odpowiada ona za lepszą jakość obrazu. Na czym konkretnie polega różnica i czy zawsze da się ją zauważyć? Co to jest HDR, jak dokładnie działa oraz czy warto kupować tani telewizor z HDR?

Co to jest HDR?

High Dynamic Range, w skrócie HDR, to technologia, w której obraz ma zakres jasności (luminancji) porównywalny do zakresu jasności widzianego przez człowieka. Przez zakres jasności należy rozumieć stosunek najjaśniejszego punktu na obrazie do punktu najciemniejszego. Mówiąc nieco prościej, HDR daje większy zakres rozpiętości między ciemnymi i jasnymi tonami. Różnica nimi jest znacznie większa, dzięki czemu zyskujemy lepszy, bardziej naturalny i wyraźniejszy obraz. Różnica jest zauważalna szczególnie w przypadku obrazów łączących ciemne i jasne kolory. Telewizor z HDR pozwoli nam zatem podziwiać filmowe gwieździste niebo czy ruch uliczny nocą, wyglądające zaskakująco naturalnie. Należy przy tym oczywiście pamiętać, że sam obraz zmusi być nadawany w jakości HDR.

Telewizor z HDR, jaki wybrać?

Kupując telewizor z HDR, warto mieć na uwadze, że nie wszystkie oznaczenia stosowane przez producentów są zgodne z rzeczywistymi standardami. Niektóre z nich, jak np. Active HDR, HDR Premium, HDR Pro czy HDR Plus to terminy czysto marketingowe i nie zawsze możemy jasno określić, co dokładnie się pod nimi kryje, ponieważ nie niosą za sobą żadnej z góry określonej specyfikacji technicznej. W rzeczywistości istnieją cztery godne polecenia standardy HDR. Są to HDR10, HDR10+, Dolby Vision i HLG. W zależności od wybranego standardu cena telewizora może zauważalnie się różnić. Standard HDR10+ jest darmowy i nie wpływa na cenę urządzenia, natomiast np. telewizor z Dolby Vision będzie już zauważalnie droższy.

HDR w telewizorze

Czy jednak tani telewizor z HDR jest dobrym wyborem? Na jakość obrazu wpływa nie tylko zastosowany standard HDR w telewizorze. Dane urządzenie musi też spełniać dodatkowe wymagania techniczne, by odtwarzać wysokiej jakości obraz High Dynamic Range. By technologia była odczuwalna na monitorze, musi on mieć jasność na poziomie 1000 cd/m2, wysoki współczynnik kontrastu oraz 10-bitowe panele. Dobrze jeśli ma pełne podświetlenie zamiast krawędziowego. Wiele urządzeń z HDR ma też rozdzielczość 4K Ultra HD – 3840×2160 pikseli, która pozwala na dobre odwzorowanie detali i dodatkowo wpływa na jakość obrazu. W sprzedaży dostępne są również urządzenia oznaczone jako UHD Premium. Jest to informacja dla kupującego, że dany sprzęt na pewno jest przystosowany do odtwarzania obrazu HDR. Tani telewizor z HDR może być stratą pieniędzy, ponieważ w jego przypadku zastosowanie nowoczesnej technologii może nie dać widzowi żadnej korzyści. Przyjdzie nam zapłacić jedynie za modny, dobrze brzmiący skrót.