Jak zrobić powerbank ze starej baterii z laptopa?

Jak zrobić powerbank ze starej baterii z laptopa?

Lipiec 30, 2019 0 przez mikroprocesory

Powerbank to urządzenie, które przydaje się nie tylko na urlopie, ale także w codziennych sytuacjach. Jeśli chcemy mieć telefon pod ręką, a w pobliżu nie znajduje się gniazdko elektryczne, użycie powerbanka jest najlepszym rozwiązaniem. Przeglądając ofertę powrbanków w sklepach internetowych, ale też stacjonarnych sklepach z elektroniką, można zauważyć, że jest to dość drogie urządzenie. Nie każdy wie, że można samodzielnie je zbudować i jednocześnie zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Jak zrobić powerbank w domu?

Powerbank DIY – skąd wziąć ogniwa?

Pierwszym etapem tworzenia własnego powerbanka jest znalezienie odpowiednich ogniw/baterii/akumulatorów. Jak się za to zabrać? Najlepiej sugerować się rozwiązaniami wykorzystywanymi w sklepowych powerbankach. Tam są stosowane ogniwa typu 18650, które mają swoje zalety, ale też wady. Przede wszystkim są to ogniwa pojemne i niedrogie. Do wad należy zaliczyć sporą wielkość i niestabilność.

Ogniwa typu 18650 można zamówić przez Internet lub, jeśli posiadamy stary laptop, wyciągnąć je z baterii laptopa. Zazwyczaj w jednej baterii można znaleźć od 6 do 12 sztuk takich ogniw. Pewnie nie wszystkie ogniwa będą się nadawały do użytku, jednak z pewnością kilka z nich może stać się elementem naszego powerbanka.

Ogniwa należy sprawdzić w ładowarce. Najpierw trzeba je rozładować do około 3V, a następnie naładować do poziomu 4,2 V. Jeśli pojemność niektórych ogniw będzie niższa niż 1000 mAh lub gdy mają uszkodzone osłonki, nie będą się nadawać do powerbanka. Idealne ogniwa to takie, których pojemność mieści się w granicy 1500 do 2500 mAh.

Obudowa

Konstruując własnego powerbanka należy też pomyśleć o jego obudowie. Obudowę bardzo szybko można znaleźć w Internecie, gdzie dostępne są jej różne wersje kolorystyczne oraz wielkości. Standardowa obudowa wykonana jest z plastiku i jest wyposażona w elektronikę. Posiada dwa wyjściowe porty USB, gdzie jeden daje 2 A na wyjściu, a drugi 1 A. Obok USB znajdują się dwa wejściowe porty micro USB. Obudowa najczęściej jest też wyposażona w wyświetlacz, który pokazuje stan naładowania urządzenia.

Warto wiedzieć, że powerbank będzie działał, nawet jeśli nie włożymy do obudowy wszystkich ogniw. Oczywiście im będzie ich więcej, tym bardziej funkcjonalne urządzenie stworzymy.

Podsumowanie

Powerbank DIY to świetna propozycja dla każdej osoby, która nie chce wydawać dużych sum na urządzenia powszechnie dostępne w sklepach. Koszt jednego powerbanka DIY może wynosić około 20 zł (zakładając, że ogniwa wzięliśmy z baterii z laptopa). Nawet jeśli ogniwa zamówimy przez Internet, i tak można się zamknąć w kwocie nieprzekraczającej 50 zł. W sieci bardzo często można też znaleźć powerbank schemat, który jeszcze bardziej ułatwi złożenie własnego modelu.