Jak wybrać przedłużacz?

Jak wybrać przedłużacz?

Luty 21, 2019 0 przez mikroprocesory

Wybór przedłużacza, pozornie prosty, wymaga jednak namysłu. Innymi aspektami kierujemy się przy zakupie przedłużacza domowego, a innymi przy wyborze przedłużacza do domu czy do stosowania w warunkach budowlanych. Poznaj rodzaje przedłużaczy dostępnych w sprzedaży i dowiedz się, na jakie parametry zwracać uwagę.

Przedłużacz, podobnie jak wszelkiego rodzaju osprzęt kablowy, musi wyróżniać się wysoką trwałością, a także funkcjonalnością. Winien zatem być odpowiednio wykonany, z zastosowaniem wytrzymałych materiałów, a także musi być dopasowany odpowiednio pod kątem warunków, w jakich będziemy go użytkować. W sprzedaży dostępne są podstawowe przedłużacze domowe dostępne w wielu wersjach, a także przedłużacze do użytku w ogrodzie czy w warunkach przemysłowych.

Do domu

W mieszkaniu przedłużacz okazuje się niezbędny, gdy do dyspozycji mamy niewystarczającą ilość gniazdek elektrycznych – ale nie tylko wtedy. Zdarza się, ze niezbędna jest większa swoboda ruchu lub standardowa długość kabla danego urządzenia nie jest wystarczająca. Obecnie często zdarza się, że urządzenia dostępne w sprzedaży mają stosunkowo krótkie kable, co uniemożliwia ich komfortowe użytkowanie lub umieszczenie w wybranym miejscu.

Przedłużacz do stosowania w warunkach domowych nie musi spełniać specjalnie wysokich wymagań. Przed dokonaniem zakupu musimy przede wszystkim dobrze określić jego długość. Zbyt krótki kabel sprawi, ze przedłużacz stanie się bezużyteczny. Warto jednak wiedzieć, że lepiej, gdy kable nie są zwijane, gdyż może to prowadzić do do przegrzania i uszkodzenia przewodów. Przedłużacze nie powinien być zatem zbyt długi, gdyż będzie to miało niekorzystny wpływ nie tylko na estetykę w pomieszczeniu, ale również na bezpieczeństwo oraz wytrzymałość przewodów.

Do wyboru mamy przedłużacze z jednym gniazdem bądź z listwą. Na listwie, w jednym lub dwóch rzędach, może znajdować się kilka, do nawet kilkunastu gniazd. Możemy wybrać model przedłużacza z uziemieniem lub bez. Uziemienie będzie niezbędne do podłączenia urządzeń RTV, AGD lub komputera.

W warunkach podwyższonej wilgotności

Do kuchni lub łazienki należy wybrać specjalny przedłużacz zabezpieczony przed działaniem wilgoci. Powinien on wyróżniać się podwyższoną klasą szczelności, która wyrażana jest za pomocą współczynnika IP. Do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności przeznaczone są przedłużacze mające IP 44.

Do ogrodu

Osprzęt kablowy stosowany na zewnątrz również powinien spełniać dodatkowe wymogi. Parametry przedłużaczy do użytku zewnętrznego będą inne niż parametry modeli typowo domowych. Do ogrodu winniśmy zastosować przedłużacz hermetyczny. Ważne by był on wykonany z trwałych i wytrzymałych materiałów. Do kosiarek czy innych urządzeń ogrodowych niezbędna jest zwykle większa długość kabla, zatem prawdopodobnie potrzebny będzie przedłużacz nawijany na specjalny bęben.

W warunkach przemysłowych, Elgotech, Schwabe, przedłużacze bębnowe

Do stosowania w najcięższych warunkach przeznaczone są przedłużacze przemysłowe. Są one wykonywane z wysokiej jakości materiałów, w tym z gumy, neoprenu czy z poliuretanu. Przedłużacze bębnowe przemysłowe mogą mieć nawet do 50 m długości. Są bardziej trwałe i mogą posiadać nawet kilkunastoletnią gwarancję. Przedłużacze przemysłowe dostępne są w ofertach wybranych marek, w tym Elgotech czy Schwabe. Przedłużacze Elgotech, jako wyposażenie polskiej produkcji, cieszą się dużym zaufaniem wśród użytkowników.

Kupując przedłużacz, czy to do użytku domowego, czy też specjalistyczny – warto wybrać markowy model. Różnice w cenach nie są bardzo znaczące, a należy pamiętać, że jakość osprzętu elektrycznego ma wpływ na nasze bezpieczeństwo.