Kable światłowodowe w nowoczesnych sieciach przesyłowych

Kable światłowodowe w nowoczesnych sieciach przesyłowych

Styczeń 16, 2019 0 przez mikroprocesory

Sieci przesyłowe wykorzystujące kable światłowodowe wypierają stopniowo rozwiązania oparte na tradycyjnym okablowaniu. Nic dziwnego. Sieć światłowodowa oferuje szybką transmisję danych, większy zasięg, pojemność informacyjną oraz dużą przepływność. W erze szybkiego internetu nic już nie będzie takie, jak dawniej.

Szybki internet staje się obecnie absolutnym standardem. Wymagania użytkowników rosną wraz ze wzrostem tempa życia codziennego, zatem natychmiastowy dostęp do informacji i ich szybki przepływ jest w dzisiejszych czasach niezbędny. Operatorzy oferujący transmisję danych coraz powszechniej wykorzystują właśnie sieci światłowodowe, aby podnieść jakość swoich usług i dostarczyć użytkownikom konkurencyjne pakiety. O światłowodach i prędkości transmisji danych słyszy się od lat, a technologia nie jest wcale tak nowa, jak można by się spodziewać. Wszyscy wiemy, jakie są jej podstawowe zalety, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, na czym dokładnie opiera się jej działanie.

Jak zbudowane są kable światłowodowe

Transmisja danych odbywa się tu, jak sama nazwa wskazuje, za pomocą światła. Kabel światłowodowy może zawierać jedno lub kilka włókien szklanych, które mają za zadanie przewodzić impulsy świetlne. Średnica włókien jest bardzo niewielka, co jest charakterystyczne dla światłowodów. Każde z włókien zabezpieczone jest warstwą polimerową, czyli tak zwanym pokryciem pierwotnym. Polimer chroni włókno przed wpływem otoczenia. Dodatkowo włókna z pokryciem pierwotnym mogą być chronione przez kolejne warstwy. Zewnętrzna warstwa kabla światłowodowego jest wykonana z PCV, a pod nią może znajdować się warstwa z metalu chroniąca przed uszkodzeniami mechanicznymi. Cała konstrukcja zwana jest kablem światłowodowym.

Kable światłowodowe przewodzą impulsy świetlne z dużą prędkością. Prędkość transmisji i odległości, na jakie można przesyłać informacje sprawia, że technologia światłowodowa jest bezkonkurencyjna w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Dzięki światłowodom możliwa jest bezstratna transmisja danych z prędkością i sięgającą nawet 5 Tb/s dla linii międzykontynentalnych.

Światłowody mają wiele zastosowań, przez co są zróżnicowane pod względem budowy oraz charakterystyki. Stale trwają prace nad udoskonaleniem materiałów stosowanych w technologii, w tym nad właściwościami polimerów, które byłyby najlepszym możliwym budulcem rdzeni. Nowe możliwości związane z rozwojem technologii będziemy odkrywać prawdopodobnie niedalekiej przyszłości.