Klawiatura mechaniczna, nożycowa czy membranowa?

Klawiatura mechaniczna, nożycowa czy membranowa?

Lipiec 29, 2019 0 przez mikroprocesory

Na rynku dostępne są trzy podstawowe typy klawiatur, które różnią się miedzy sobą pod względem budowy. Wyróżniamy klawiatury mechaniczne, membranowe oraz nożycowe. Czym różnią się poszczególne rodzaje i jakie są ich zalety oraz wady? Jaka klawiatura komputera jest najlepsza i którą wybrać?

Klawiatura komputera jest ważnym elementem wyposażenia przy pracy biurowej związanej z pisaniem, ale nie tylko. Niezależnie od tego, jak wiele godzin spędzasz przy monitorze, warto wybrać model, który będzie trwały i wygodny w użytkowaniu. Na jakość klawiatury wpływ ma wiele czynników. Jednym z podstawowych jest właśnie rodzaj. Wyróżniamy klawiatury mechaniczne, membranowe oraz nożycowe. Czym różnią się one między sobą?

Klawiatury membranowe

Najbardziej podstawowy rodzaj klawiatury – i jednocześnie najbardziej popularny. Klawiatury membranowe są najtańsze i wyróżniają się najprostszą budową. Pod przyciskami klawiatury umieszczone gumowe membrany. Podczas naciskania klawisza dochodzi do zetknięcia gumy z obwodem elektrycznym i następuje aktywacja przycisku.

Główną zaletą tego rodzaju klawiatur jest niska cena. Klawiatury membranowe są też łatwe w czyszczeniu. Tu niestety kończą się zalety, ponieważ są to klawiatury o najkrótszej żywotności i najmniejszej „czułości”. Są najwolniejsze i dają najgorszy komunikat zwrotny. Jest to rodzaj klawiatury wystarczający podczas podstawowych prac. Nie będzie już raczej zadowalający np. dla graczy.

Klawiatury mechaniczne

Najbardziej zaawansowane i jednocześnie najdroższe klawiatury spośród dostępnych w sprzedaży. Klawiatura mechaniczna jest wyposażona w specjalne przełączniki. Każdy przycisk ma osobny mechanizm z metalową sprężyną.

Klawiatury mechaniczne mają bardzo dobrą żywotność w porównaniu do pozostałych typów. Są też o wiele szybsze i zapewniają dobry komunikat zwrotny. Są zatem odpowiednie zarówno dla graczy, jak i dla pracowników biurowych. Klawiatura mechaniczna może służyć przez wiele lat, zatem wysoka cena niekoniecznie musi okazać się wadą. Z dużym prawdopodobieństwem jej zakup będzie opłacalny. Za wadę można uznać fakt, że klawiatury mechaniczne są stosunkowo głośne.

Klawiatury nożycowe

Klawiatury nożycowe są odmianą klawiatur membranowych. Mają jednak trochę inną budowę i zasadę działania. Posiadają przymocowany do membrany mechanizm nożycowy odpowiadający za stabilizację przycisków. Najczęściej tego rodzaju klawiatury stosowane są w laptopach, jednak można również spotkać się z modelami przeznaczonymi dla stacjonarnych komputerów.

Klawiatury nożycowe mają się krótszy skok klawisza niż zwykłe klawiatury membranowe. Są zatem szybsze. Klawisze są bardziej stabilne, a klawiatura ma dłuższą żywotność.