Na co zwrócić uwagę kupując projektor multimedialny?

Na co zwrócić uwagę kupując projektor multimedialny?

Maj 29, 2019 0 przez mikroprocesory

Aktualnie projektor multimedialny stał się stałym elementem wyposażenia sal lekcyjnych, biur, pomieszczeń szkoleniowych czy sal konferencyjnych. Coraz częściej decydujemy się też na zakup projektora dla własnych potrzeb, by podnieść komfort oglądania filmów w zaciszu własnego domu. Wybór projektora jest nie lada wyzwaniem. Na rynku znajdują się przecież różnego rodzaju projektory: projektor 4k, LCD i wiele więcej. Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas wyboru projektora?

Rozdzielczość ekranu

Innowacyjne technologie pozwalają nam oglądać obraz bardzo dobrej jakości. Co to oznacza? Dobrej jakości obraz to taki, który charakteryzuje się wysoką rozdzielczością, co jest równoznaczne z tym, że obraz jest ostry oraz bardzo dobrze odwzorowuje szczegóły. Najpopularniejszymi rozdzielczościami ekranu, które są stosowane w projektorach, są 1024×768, 1280×800, 1920×1018 oraz 1920×1200.

Producenci projektorów na opakowaniu zazwyczaj podają rozdzielczość kompresowaną. Oznacza to, że projektor przyjmuje wysokiej jakości sygnał, który jest następnie skalowany w dół do rozdzielczości natywnej. Wynikiem tego jest fakt, że obraz traci na jakości. To dlatego zawsze powinniśmy sprawdzać, jaka jest wartość rozdzielczości natywnej.

Stosunkowo nowym i gorącym tematem jest rozdzielczość 4k w projektorach. Projektor 4k obsługuje rozdzielczość wyższą niż Full HD, która jest na poziomie 1920×1080 pikseli. Projektor 4k oferuje obraz o wysokiej rozdzielczości (4096×2160 pikseli) w kinowym standardzie.

Format obrazu

Kolejnym aspektem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest format obrazu. Jest to nic innego jak proporcje obrazu, czyli stosunek jego szerokości do wysokości. Najczęściej spotykanym formatem jest 4:3, 16:9 i 16:10. Format 4:3 jest stosowany w komputerach i projektor z takim obrazem może być wykorzystywany w celach biznesowych. Z kolei dwa pozostałe formaty panoramiczne najlepiej sprawdzają się do oglądania filmów.

Złącza

Każdy model projektora może być wyposażony w inny model złączy, które odpowiadają za przekazywanie sygnału. Do najpopularniejszych należą:

  • HDMI – odpowiada za przekaz sygnału video oraz audio o wysokiej jakości

  • D-Sub – złącze najczęściej spotykane w laptopach, służy do przesyłania sygnały analogowego o rozdzielczości XGA

  • S-Video – przesył sygnału analogowego, złącze znajduje się w starszych modelach laptopów marki Apple

  • DVI – przesyła tylko sygnał video

  • USB – odpowiada za podłączenie komputera lub nośnika pamięci

Rozmiar i waga

Na rynku dostępne są projektory mobilne, których waga nie przekracza 2,5 kg oraz projektory o charakterze stacjonarnym, które mogą ważyć nawet 5 kg. Jeśli wiemy, że projektor ma być urządzeniem mobilnym, że często będzie zmieniał swoje miejsce, wybierzmy model o jak najmniejszej wadze.

Żywotność lampy

Podstawowym elementem każdego projektora jest lampa. Jest to element, który po zużyciu należy wymienić na nowy. Podczas użytkowania projektora w trybie standardowym jedna lampa może wytrzymać około 2000 godzin. W większości urządzeń jest także dostępny tryb ekonomiczny, który zwiększa żywotność lampy do 3000 godzin. Wybierając projektor, warto się także zorientować, jaka jest cena nowej lampy, ponieważ jej zakup na pewno nas nie ominie.

Poziom hałasu

Projektor, jak każde inne urządzenie, może generować hałas. Jeśli zależy nam na tym, by nie zakłócał on oglądanego obrazu i dźwięku, należy wybierać modele o niskim natężeniu dźwiękowym. Większość modeli dostępnych na rynku nie przekracza 30 dB.