Najlepsze antywirusy – na który program antywirusowy się zdecydować?

Najlepsze antywirusy – na który program antywirusowy się zdecydować?

Kwiecień 20, 2019 0 przez mikroprocesory

W dzisiejszych czasach korzystanie z telefonu lub komputera bez programu antywirusowego zakrawa na szaleństwo. Doszło do tego, że nasze dane mają ogromną wartość, a hakerzy czyhają na nie na każdym kroku. Zabezpieczanie danych do logowania oraz haseł to absolutna podstawa. To dlatego tak istotne jest wybranie odpowiedniego programu antywirusowego. Jakie są aktualnie najlepsze antywirusy na rynku?

Czym jest antywirus?

Antywirus to nic innego jak program, który ma jedno zadanie: wykrywać i eliminować zagrożenia w postaci złośliwego oprogramowania. Coraz częściej najlepsze antywirusy pełnią także funkcję zapory sieciowej, filtra antyspamowego czy kontroli rodzicielskiej.

Jak działa antywirus?

Antywirus działa na zasadzie dwóch modułów. Pierwszym z nich jest skaner, który pozwala na zbadanie danego pliku lub programu na życzenie użytkownika. Drugi moduł działa w oparciu o bezustanne monitorowanie pobieranych plików, używanych aplikacji czy odwiedzanych stron internetowych.

Dostęp do bazy zagrożeń może się odbywać na dwa sposoby. Tradycyjnie, czyli dzięki cyklicznej aktualizacji bazy wirusów lub w sposób nowoczesny, który polega na tym, że antywirus korzysta z bazy umieszczonej w chmurze. Nowoczesny sposób zakłada, że antywirus, jest zawsze z chmurą połączony.

Antywirus – na komputerze domowym i firmowym

Jak już zostało wspomniane wcześniej, korzystanie z urządzeń typu smartfon czy laptop bez programu antywirusowego jest nieodpowiedzialne. Na naszych domowych komputerach znajdują się pliki, zdjęcia, ale także dane do logowania, które nie powinny wpaść w niepowołane ręce. Mimo że program antywirusowy nigdy nie daje stuprocentowej pewności, że tak się nie stanie, znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystania z komputera.

Program antywirusowy jest także obowiązkowy na służbowych komputerach. Szczególnie teraz, kiedy tak dużo mówi się o RODO. Każdy przedsiębiorca powinien dbać nie tylko o dane i pliki związane z firmą, ale także o informacje na temat swoich klientów.

Program antywirusowy – darmowy czy płatny?

Cyberprzestępcy są nie tylko bardzo aktywni, ale też kreatywni i próbują wykraść dane na różne sposoby. Dlatego poza zainstalowaniem bezpłatnego programu antywirusowego należy też bezpiecznie korzystać z Internetu. Przede wszystkim nie należy zapisywać w pamięci komputera danych do logowania, szczególnie tych do banku. Jeśli na komputerze znajdują się filmiki lub zdjęcia, które nie mogą wpaść w niepowołane ręce, zastanówmy się nad zainstalowaniem wersji płatnej.

Płatny program antywirusowy powinien także być zainstalowany na urządzeniach firmowych. Większa ochrona sprawi, że firmowe dokumenty i tajemnice firmowe nie wpadną tak łatwo w ręce cyberprzestępców.

Najlepsze antywirusy płatne

Tworząc ranking najlepszych antywirusów, braliśmy pod uwagę różne urządzenia, na których konkretne programy sprawdzają się najlepiej. Najlepszy domowy antywirus na system Windows 10 to ESET NOD32 Antivirus. W przypadku maca i peceta warto zdecydować się na Norton Security. W firmie sprawdzi się ESET Endpoint Security Suite. Do uniwersalnych antywirusów, które sprawdzą się na różnych urządzeniach, możemy zaliczyć te wypuszczane na rynek przez markę Kaspersky. W przypadku Androidów (smartfon lub tablet) polecany jest ESET Mobile Security.