Odwzorowanie kolorów a monitor. Wskazówki dla grafików i fotografów

Odwzorowanie kolorów a monitor. Wskazówki dla grafików i fotografów

Maj 14, 2019 0 przez mikroprocesory

Wierność odwzorowania kolorów to bardzo istotna kwestia w pracy grafika oraz fotografa, który na co dzień zajmuje się również obróbką swoich zdjęć. Żaden profesjonalista nie może sobie pozwolić na różnice w kolorystyce projektu na wydruku lub innym monitorze. O czym należy pamiętać wybierając monitor i komputer do pracy?

W pracy grafika dobre i poprawne odwzorowanie kolorów to podstawa jego pracy. Tak naprawdę, punktem początkowym jest odpowiednie narzędzie do ich wyświetlania, czyli monitor o dobrych parametrach. Przy pomocy kolorymetru oraz programów do analizy testowych parametrów barw wyświetlanych przez monitor i porównaniu ich z wartościami modelowymi, możemy określić jak precyzyjnie nasze urządzenie reprodukuje barwy. Wiadomo- im błąd mniejszy, tym lepiej.

Co jest jednak najważniejsze? Okazuje się, że największe znaczenie odgrywa tutaj gamut oraz kalibracja.

monitor parametry

Monitor i komputer do pracy – rola gamutu

Wielu ludzi obrabia zdjęcia na słabych monitorach lub laptopach, zamiast użyć w tym celu monitorów przeznaczonych dla fotografów, czyli specjalistów. Niedrogie monitory są wykonane w tzw. technologii TN. Kąty widzenia wynoszą tam jedynie kilkadziesiąt stopni, co oznacza, że nawet pod małym kątem odcienie i barwy mogą się inaczej wyświetlać, lub różnić, a kontrast spada. Co za tym idzie? W najgorszym przypadku, mogą wystąpić przekłamania na wydrukach.

Prawdą jest, że monitory różnią się jednak głównie właściwościami wpływającymi na poprawność emitowania barw: gamutem. Jest to zakres kolorów wyświetlanych przez dane urządzenie i możliwością kalibracji sprzętowej. Gamut urządzenia można opisać jako:

„trójkąt wyznaczony w przestrzeni barw widzialnej palety.”

Okazuje się, że najbardziej nasycone i żywe barwy występują przy krawędziach i schodzą do środka, do swoich coraz bledszych odpowiedników. Wierzchołki trójkątów są wyznacznikiem, jak silnie nasycone kolory jest w stanie wyświetlać dane urządzenie. Odcienie ze środka trójkąta gamutu mogą być odwzorowane przez urządzenie. Z tego wniosek, że im większe spektrum obejmuje gamut, tym lepiej.

Niedrogie i tanie monitory wyświetlają mały zakres z barw, które może zobaczyć ludzkie oko. Monitory, które poleca się fotografom odwzorowują szerszy od przestrzeni sRGB zakres barw Adobe RGB. Co więcej, takie komputery do pracy pozwalają na mocniejże nasycenie kolorów. Okazuje się, że najbardziej dostrzegalne różnice możemy zaobserwować w przypadku odcieni zieleni, gdzie wierzchołki trójkątów przestrzeni Adobe RGB i sRGB są bardzo oddalone oraz w odcieniach czerwieni.

Kalibracja równie ważna

Szeroki gamut to nie wszystko. Istotna jest również kalibracja monitora. Dzięki niej możliwe jest uniknięcie znacznej rozbieżności kolorystycznej podczas druku obrazów. Warto pamiętać o tym, że jedynie poprawnie skalibrowane monitory są w stanie prawidłowo wyświetlać kolory. Nieskalibrowany sprzęt będzie wyświetlał te same kolory, jednak w różny sposób (jedne np. na niebiesko, a inne na żółto).

Kalibracja jest ważna również w kontekście monitora szerokogamutowego. Musi być on skalibrowany za pomocą zewnętrznego urządzenia (np. X-Rite 1i Display Pro). Jeśli tego nie zrobimy, kolory nadal nie będą odtwarzane idealnie.

monitor do pracy właściwości

Praca z grafiką nie taka prosta

Kiedy wywołujesz pliki RAW, powinno się zdefiniować przestrzeń, w której będzie zamykana dana grafika. Jeśli posiadamy wyżej wymieniony, monitor wysokogamutowy (sRGB), możemy spróbować pracować w Adobe RGB. W przypadku barw wykraczających poza gamut monitora, będą one znajdować się w pliku, lub po prostu nie zostaną one wyświetlone.

W trakcie konwersji danej grafiki do CMYK, który służy do wydruku zdjęć, nie stracimy tak dużo barw. Co więcej, konwersja z Adobe RGB do CMYK’a powoduje znacznie mniejsze straty niż w przypadku konwersji z sRGB. Dzięki temu na monitorze wykonamy naprawdę wiarygodną symulację wydruku, a tym samym zminimalizujemy lub zlikwidujemy wszelakie rozbieżności między wyświetlanym obrazem a produktem końcowym (wydrukiem).

Wybór dobrego monitora powinien zagwarantować precyzyjne odwzorowanie kolorów.