Telewizor 4K, Full HD czy Oled? Co wybrać w 2019 roku?

Telewizor 4K, Full HD czy Oled? Co wybrać w 2019 roku?

Kwiecień 12, 2019 0 przez mikroprocesory

W świecie telewizorów, co roku producenci sprzętu tego typu prześcigają się w wykorzystywaniu co raz to nowszych technologii w swoich urządzeniach. Mamy 2019 rok i coraz częściej zadajemy sobie pytanie- jaki telewizor będzie najlepszym rozwiązaniem? W głównej mierze zależy nam przecież na najwyższej jakości, dobrej cenie i dodatkowo- na energooszczędności.

Czy telewizory, które pojawiły się w 2019 roku znacznie różnią się od swoich poprzedników? Nowe technologie dostępne są już niemal dla każdego, na wyciągnięcie ręki. Czy postawić na telewizor 4K, OLED a może „zwykłe” Full HD? Czym różnią się te technologie?

telewizor oled

Czego możemy oczekiwać od telewizorów w 2019 roku?

Mimo tego, że tak naprawdę wszystko zależy od naszego budżetu oraz osobistych preferencji, w 2019 roku od telewizorów oczekuje się pewnych określonych cech. Przede wszystkim, klienci stawiają na to by odbiornik był duży (lub inaczej proporcjonalny do pomieszczenia, w którym ma się znajdować). Przykładowo, jeśli masz do wydania około 2 tysiące zł, w tym roku możesz znaleźć przyzwoity telewizor 4K o rozdzielczości 50-55 cali. Jeśli budżet to 5 tys zł, możemy w tej cenie kupić świetnej jakości telewizor 55 calowy, lub ten ze średniej półki- ale większy, 65 calowy. Wraz ze wzrostem budżetu, nasze możliwości rosną.

Eksperci twierdzą, że w 2019 roku możemy powoli zapominać o telewizorach Full HD. Nowe technologie w tym 4K, 8K czy OLED wyeliminowały swojego poprzednika. Full HD sprawdzi się jedynie przy bardzo niskim budżecie lub niewielkim wymaganiom. Obecnie, telewizor 4K to standard. Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na matrycę (najlepiej 120 Hz), wyraźny HDR oraz na paletę kolorów.

Co z 8K?

W 2018 roku, na rynek wszedł pierwszy telewizor z technologią 8K. Samsunga Q900R można było dostać w 3 rozmiarach (65, 75, 85 cali) a jego cena zaczynała się od 20 tys zł. Powstaje teraz pytanie- czy w 2019 roku potrzebujemy tak zaawansowanego odbiornika? W grę wchodzi tutaj sztuczna inteligencja. Według producentów, algorytm ma nauczyć się automatycznie poprawiać obraz, nawet o rozdzielczości SD (704 x 576 pikseli). Uważa się jednak, że temat sztucznej inteligencji (AI) oraz powszechnego dostępu do materiałów 8K dotyczy niedalekiej przyszłości.

telewizor 4k nowy

Telewizor OLED – a może QLED?

Telewizory OLED stają się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, ponieważ znaczna ilość osób zwraca uwagę również na zużycie prądu i stara się dbać o środowisko naturalne. Większość producentów telewizorów wybrało w swoich modelach technologię OLED. Cechuje się ona świetną czernią i bezbłędnym kontrastem. Ponadto jest to ekran niezwykle smukły, posiadający bardzo dobry kąt obrazu. Minusy? Podatność na wypalenie i ograniczony poziom jasności (co może stwarzać niewielkie problemy oglądając telewizję w dzień).

Konkurencją dla topowych ekranów OLED są propozycje od firmy Samsung i ich wersja- QLED.

„Telewizory te wyróżnia nie tylko jakość obrazu, ale też design i zastosowane ciekawe rozwiązania, jak tylko jeden przewód przesyłający zasilanie oraz obraz.”

Telewizory 4K

Telewizor 4K posiada rozdzielczość 3840×2160, a za jakość obrazu odpowiada ponad 8 milionów pikseli (jest to aż 4 razy więcej niż w przypadku Full HD). Obecnie, najnowsze technologie pozwalają na osiągnięcie ultra ostrego oraz bardzo nasyconego obrazu. Co więcej, oglądany z bliska nie zatraca swoich walorów.

Telewizory 4K to w 2019 roku najlepszy wybór. Sprawdzą się świetnie w dosyć małych pomieszczeniach, wtedy w 100% możemy docenić walory telewizora z takim ekranem. Ultra High Definition zapewnia możliwość oglądania materiałów w najwyższej jakości. Problem braku materiałów nagranych w 4K rozwiązuje tzw. skalowanie materiałów do jakości 4K. Telewizor dzięki tej funkcji sam poprawi jakość emitowanego obrazu.

Mimo tego, że telewizja nie dysponuje kanałami w technologii 4K, to serwisy takie jak YouTube czy Netflix już tak. Powszechnie dostępne programy, filmy, dokumenty w tej świetnej rozdzielczości to kwestia kilku najbliższych lat.