Wybór nawigacji samochodowej

Wybór nawigacji samochodowej

Kwiecień 24, 2019 0 przez mikroprocesory

Nawigacja samochodowa bardzo ułatwia życie. Pozwala zdążyć na czas, gdy wybieramy się w delegację do obcego miasta lub ułatwia wakacyjny wyjazd. Umożliwia dotarcie do celu bez studiowania mapy i wyznaczania trasy. By móc zawsze polegać na nawigacji, należy jednak wyposażyć się w odpowiedni model. Jaka nawigacja samochodowa będzie najlepsza? Na co zwracać uwagę podczas dokonywania zakupu?

Od jakości GPS zależy nie tylko komfort użytkowania. Zdarza się, że na nawigacji musimy po prostu polegać – gdy jesteśmy sami w nieznanym miejscu i musimy zdąży cna czas. Prawdą jest, z nigdy nie należy całkowicie zdawać się na elektronikę i należy zawsze być przygotowanym na ewentualność, gdy sprzęt odmówi posłuszeństwa. Im bardziej niezawodny GPS, tym lepiej. Mamy wówczas większą szansę, że nigdy nie dojdzie do sytuacji, gdy przyjdzie nam wyciągnąć atlas ze schowka. Jak ocenić, czy dana nawigacja samochodowa jest godna uwagi?

Aktualne mapy

Najważniejsza kwestia przy zakupie nawigacji to aktualne trasy wgrane w pamięćurządzenia. Do wyboru mamy kilku rożnych dostawców map i nie ma większego znaczenia, na którego się zdecydujemy. Ważny jest natomiast sposób aktualizacji map w danym modelu GPS. Od niego zależy komfort użytkowania urządzenia. O wiele lepiej jest lepiej zaopatrzyć się w droższy model z aktualnymi mapami, niż wybierać tańszy, wymagający aktualizacji. Na nawigacji nie warto oszczędzać. Weźmy pod uwagę, że aktualizacja map również wiąże się z niemałym wydatkiem.

Ekran nawigacji

Duży wpływ na komfort użytkowania GPS ma rozmiar ekranu. Nawet jeśli masz dobry wzrok i na co dzień nie potrzebujesz dużego powiększenia obrazu, weź pod uwagę, że podczas podróży musisz skupiać się przede wszystkim na drodze. Nawigacja powinna być łatwa w obsłudze, na co wpływ ma między innymi wielkość ekranu – a także ma być jak najbardziej czytelna. Już jedno krótkie spojrzenie musi wystarczyć odczytania niezbędnej informacji. Za najpraktyczniejsze uznaje się modele nawigacji o przekątnej ekranu 4,3 cala.

Pamięć

Jeśli pamięć danego urządzenia będzie niewystarczająca, może okazać się, że zainstalowanie nowych map będzie niemożliwe. Kupując urządzenie GPS, lepiej wybrać model z zapasem pamięci. Nawet jeśli w danej chwili wydaje ci się to zbędne, sytuacja może ulec zmianie w przyszłości. Warto też wybrać model z gniazdem kart i zakupić kartę o większej pojemności niż ta, która jest dostępna w danym zestawie.

Zasilanie

Większość urządzeń GPS to modele z zasilane na akumulatory oraz ładowane z gniazdka zapalniczki. Można jednak wybrać model, który dodatkowo wyposażony jest w alternatywne źródło zasilania. W sprzedaży dostępne są nawigacje samochodowe z wbudowaną baterią, która jest przydatna w razie wystąpienia awarii akumulatora. Jest to dodatkowe zabezpieczenie na wypadek, gdybyśmy utknęli w nieznanej okolicy, z dala od cywilizacji. Wówczas nawigacja wskaże nam miejsce naszego pobytu i umożliwi wezwanie pomocy.

Przezorny zawsze ubezpieczony. Nigdy nie polegaj całkowicie na elektronice, ponieważ nawet najlepszy sprzęt bywa zawodny. Dobra nawigacja pozwoli ci jednak z wysokim prawdopodobieństwem uniknąć problemów na trasie i być na czas, bez zbędnych przygód.