Złączki kablowe i ich rodzaje

Złączki kablowe i ich rodzaje

Kwiecień 18, 2019 0 przez mikroprocesory

Złączki kablowe pozwalają na wykonanie trwałych i bezpiecznych połączeń w instalacji elektrycznej. Oferta połączeń dostępnych w sprzedaży jest szeroka i obejmuje złączki kablowe o różnym przeznaczeniu, obciążeniu prądowym oraz o rozmaitych konstrukcjach. Jakie wyróżniamy złączki?

Zależnie od funkcjonalności wyróżniamy złączki kablowe o różnych konstrukcjach i sposobie działania. Wśród najstarszych typów wyróżniamy między innymi złączki oparte na połączeniu śrubowym. Wyróżniamy także złączki z mechanizmem sprężynowym czy złączki kablowe samozaciskowe ze sprężyną. Szczególny typ to również produkty przeznaczone specjalnie do stosowania w instalacjach aluminiowych oraz miedzianych.

Złączki kablowe aluminiowe

Złączki z aluminium są przeznaczone do łączenia okrągłych lub sektorowych żył aluminiowych. Zastosowany materiał nadaje się do połączeń elektro- energetycznych. We wnętrzu złączki znajduje się pasta stykowa, która stanowi izolację, zabezpiecza przed utlenianiem i korzystnie wpływa na jakość połączenia.

Złączki cienkościenne obsługują przewody do 1kV. Złączki grubościenne nadają się do napięcia aż do 30kV. Najłatwiej dostępne są złączki na przewody o średnicy 16 – 240 mm2.

Jeśli kable zawierają syciwo lub są przeznaczone do pracy na zewnątrz, stosuje się do nich złączki ze szczelnymi przegrodami zabezpieczającymi przed przedostawaniem się wilgoci.

Złączki miedziane

W przypadku produktów miedzianych wyróżniamy złączki kablowe cynowane i niecynowane. Powłoki cynowe mają za zadanie zabezpieczać przed procesem powstawania tlenku miedzi. Produkty z tej kategorii mogą łączyć kable o średnicach od 16 do 625 mm2.

Złączki i zaciski śrubowe

Złączki śrubowe zapewniają duży docisk zestyku, dzięki czemu pozwalają na wykonywanie bezpiecznych połączeń i niski spadek napięcia. Można stosować je do przewodów o średnicy od 0,08 do 24 mm2.

Podstawowy typ zacisków śrubowych to złączka śrubowa klatkowa do kabli jednożyłowych, bez ochrony przed deformacją. W sprzedaży dostępne są również złączki klatkowe z ochroną przed deformacją przewodów.

Montaż z zastosowaniem połączeń śrubowych wymaga skontrolowania stanu połączeń przed oddaniem instalacji do użytku. Siłą zacisku w dużej mierze decyduje o jakości połączeń.

Złączki kablowe sprężynowe

W tym rodzaju złączek siła docisku jest automatycznie dostosowywana się do przekroju przewodu. Pozwala to łączyć przewody bez użytku narzędzi. Złączki sprężynowe pozwalają na skrócenie czasu montażu i są łatwe w zastosowaniu. Sprawdzają się w miejscach trudno dostępnych. Ponadto złączki zaciskowe pozwalają na tworzenie połączeń odpornych na wstrząsy i automatyczne niwelowanie zniekształceń przewodów.

W sprzedaży dostępne są również nowoczesne złączki kablowe typu push-in, push-pull, bezśrubowe szybkozłączki do instalacji domowych i połączenia zaciskowe przeznaczonych do całkowicie zautomatyzowanego montażu, czyli złączki kablowe automatyczne.